Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj: Start / O SZKOLE / HISTORIA SZKOŁY

HISTORIA SZKOŁY

O SZKOLE

          Pierwsze zapiski o szkole w Brzeźnie Wielkim sięgają drugiej połowy XIX w.  i informują o istnieniu katolickiej szkoły elementarnej, do której w 1867r. uczęszczało 67 dzieci. Nauka odbywała się wówczas głównie w języku niemieckim. W proteście przeciwko germanizacji uczniowie szkoły uczestniczyli w 1906r. w strajku szkolnym.

          Po odzyskaniu niepodległości kierownictwo szkoły objął Franciszek Wróbel. W okresie międzywojennym Publiczna Szkoła Powszechna była placówką dwuklasową, w której uczyło dwóch nauczycieli, a ilość uczniów dochodziła nawet do 100.

          W czasie II wojny światowej budynek szkoły uległ znacznym zniszczeniom, co utrudniło rozpoczęcie zajęć tuż po wyzwoleniu. W kronice szkolnej prowadzonej przez ówczesnego kierownika, pana Zbigniewa Smalca, znaleźć można szczegółowy opis zniszczeń i trudności, z jakimi borykał się w pierwszym powojennym okresie.

          W latach pięćdziesiątych kierownikiem szkoły był pan Alojzy Grubba, któremu udało się doprowadzić dzieci i młodzież do osiągania sukcesów w wielu dziedzinach sportowych, w tym także w tenisie stołowym. Warto tu również wspomnieć, że do szkoły w Brzeźnie uczęszczali wówczas uczniowie klas V-VII ze Zdun, Szpęgawska, Rywałdu i Klonówki.

          Przez ponad 30 lat (od 1965 do 1999r.) kierownikiem, a później dyrektorem szkoły w Brzeźnie Wielkim był pan Tadeusz Baryła. Na przestrzeni tych lat szkoła zmieniała swoje oblicze, budynek remontowano i modernizowano zgodnie z potrzebami. W wyniku reform i reorganizacji szkolnictwa w Brzeźnie zmniejszano lub zwiększano ilość klas – początkowo były to klasy I-V, później I-III, jeszcze później 0-IV.

          W 1999r. w Brzeźnie Wielkim powołano Publiczną Szkołę Podstawową, do której uczęszczali uczniowie klas 0-VI, a jej dyrektorem został pan Jacek Zakrzewski. Niezwykle ważnym wydarzeniem dla całej społeczności szkolnej była uroczystość nadania imienia i poświęcenia sztandaru szkoły, która odbyła się 14 października 2002r. Patronem placówki został znany kociewski pisarz, Bernard Janowicz.

          W 2009r. rozpoczął się kompleksowy remont zabytkowego budynku szkolnego. Prace budowlane trwały ponad osiem miesięcy. Po ich zakończeniu 1 września 2010r. odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego w nowoczesnej, przestronnej i estetycznej szkole.

        Obecnie do szkoły uczęszczają uczniowie z trzech miejscowości: Brzeźna Wielkiego, Zdun i Szpęgawska. Nauka odbywa się w trzech miejscach – w budynku filialnym w Szpęgawsku (oddział przedszkolny i oddział 0), w Zdunach (oddział przedszkolny) i w budynku głównym w Brzeźnie Wielkim (klasy I-VI).

(opracowano na podst.: K. Kowalkowski, Brzeźno Wielkie. Z dziejów wsi)

Statystyki

 • Odwiedziny: 230963
 • Do końca roku: 39 dni
 • Do wakacji: 212 dni

Kalendarium

Środa, 2017-11-22

Imieniny: Cecylii, Jonatana

Pogoda

 • Czestochowa, Poland
 • 7°C
 • całkowite zachmurzenie
 • Wiatr: 2.6m/s SW
 • Ciśnienie: 1011 hPa
 • Wilgotność: 93%
 • Wschód słońca: 08:11
 • Zachód słońca: 16:47
 • Źródło: OpenWeatherMap

Logowanie

Zaloguj się